lesjua8013 lesjua8013
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Is the cost of purchasing apples for $1.75 per pound a proportional relationship? Math

Respuesta :

gregofthesteig
gregofthesteig gregofthesteig
  • 21-10-2020

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

yes because it is the same price per each pound.

Answer Link
captionbrohab captionbrohab
  • 21-10-2020

Answer:

yes it is

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is 3y=-6+4 2x+y=9 in linear equation
In 1954, the United States orchestrated the creation of SEATO which was designed to protect what area from Communist aggression? A) South Africa B) South Americ
What is the domain of y = cotx?
suppose that y varies inversely with x. write a function that models the inverse function. x =1 when y = 12
Justin is covering the outside of an open shoe box with colorful paper for a class project. The shoebox is 30 cm long, 20 cm wide, and 13 cm high. How many squa
Carmelo is selling his hockey and baseball card collection. Hockey cards, x, sell for $0.03 and baseball cards, y, sell for $0.05. The number of hockey cards Ca
Please help me thank you
is this right, i dont know how to do this?
is platinum an element or compound
which excerpt from the crisis, number 1 contains a simile