smileyhelena1020 smileyhelena1020
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

For field trip the school bought 47 sandwiches for $4.60 each and 39 bags of chips for $1.25 each how much was spent on sandwiches

Respuesta :

redged
redged redged
  • 21-10-2020

Answer: 216.2 + 48.75 = 264.95

Step-by-step explanation:

Multiply the amount of sandwiches by the cost.

47 * 4.60 = 216.2

Multiply the amount of chips by the cost.

39 * 1.25 = 48.75

Add them the totals together.

216.2 + 48.75 = 264.95

Answer Link

Otras preguntas

what is the formula for S5O3
I have to make the sentence from active to passive Many people visited New York last year.
You wonder whether the ratings of movies that are dramas differ, on average, from the ratings of movies that are comedies. You retrieve the ratings of five come
EL FAMOSO ACONTECIMIENTO DE LA ISLA DEL GALLO OCURRIÓ EN EL PRIMER VIAJE DE PIZARRO verdadero o falso
While collecting pond samples, Laura found an organism she had never seen before. She brought the organism to class andstudied its characteristics. Laura's obse
A student decides to spend spring break by driving 50 miles due east, then 50 miles 30 degrees south of east, then 50 miles 30 degrees south of that direction,
Why are detritivores, decomposers and omnivores not assigned trophic levels
When did Great Depression emd
Students who read more than four million words per year do better on standardized test than students who read less than one million True or false
Is there a superhero that has every superpower?