LameAsh20
LameAsh20 LameAsh20
  • 26-09-2020
  • Mathematics
contestada

21 lbs of potatoes cost $231. How much would 28 lbs cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 26-09-2020

Answer:

$308

Step-by-step explanation:

First, you have to find out how much it costs per pound, so you would divide 231 by 21. each pound of potatoes costs $11. so 11 x 28 would make it $308.

Answer Link
silascalvanico10 silascalvanico10
  • 26-09-2020

Answer:

$308

Step-by-step explanation:

$231/ 21lbs= $11 per pound

so, $11 x 28lbs = $308

Answer Link

Otras preguntas

How were the virginia plan and new jersey plan alike ?
Trudy is making punch for a party. She plans to use 4 cans of frozen lemonade, 2 baskets of strawberries, and 1 can of frozen orange juice. What is the ratio of
What was the purpose of reconstrucstion.
Identify and define the three principles upon which all effective fitness programs are based
What is 1000 meters in kilometers
When an author focuses on characterization in a piece of fiction, it means that here she provides details about the
The chorus in l’orfeo functions doubly, as both______ and _____.
what strategy do you think politicians say will reduce health care spending?
which of the following inequality has solution set
which description of Earth's mantle is true