10203808
10203808 10203808
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mike bought a box of cereal that was 28 ounces for $4.20. What was the unit rate for the box of cereal?

Respuesta :

carnell38
carnell38 carnell38
  • 25-09-2020

Answer:

15 cents an ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Mark the statement if it describes a characteristic that pulled the Greek city-states together. a. worship of the same gods b. common language c. th
In a paragraph of at least three sentences, explain the mood of this excerpt from Little Brother. Provide details from the text to support your answer. I kept
The truce agreement that stopped the fighting in the Korean War in 1953 A) made North Korea and South Korea a united country. B) left North Korea and South Kor
Why did the Church resist changes taking place during the Middle Ages and the Renaissance that were leading to the Scientific Revolution?
Polytheism, reincarnation, and following a path to a better life are all tenants of __________. A. Christianity B. Nirvana C. Hinduism D. Islam
What were the issues between the European nations that really led to war? militarism imperialism alliances all of the above none of the above
Round 7,782 to the nearest ten hundread
did the national assembly's constitutions of 1791 abolish the monarchy
Which pronoun correctly completes the sentence? I will perform the dance with __________ the instructor has picked. A. whomever B. whoever
What is the structure of the sentence? The girl had been upset, yet now she smiled and told us about her day. a. compound-complex b. simple c. complex d. compo