10203808
10203808 10203808
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Shelly bought 5 pounds of bananas for $1.10. How much were the bananas per pound?

Respuesta :

trent129 trent129
  • 25-09-2020
The answer is 22 cents
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-09-2020

Answer:

$0.22

Stage 1: Divide.

$1.10 ÷ 5 = $0.22.

Your answer would be $0.22 per pound. Hope it helps!

Answer Link

Otras preguntas

Please check my work and if any answers wrong or you feel like it is not good enough feel free to correct me and let me know, Greatly appreciated. Question 1 I
descending order 4x^3+3x^7-9x+x^12
In her book Gift from the Sea, author and aviator Anne Morrow Lindbergh (1906–2001) writes, "We tend not to choose the unknown which might be a shock or a disap
Which shows a fractional and decimal equivalent of 9/20 ? 4/10=0.4 5/10=0.5 36/100=0.45 45/100=0.45
3. Why is it important to fill out a W4 form correctly?*So that your emplover know's that you do not have a criminal record.*So that your employer knows you are
What is the difference between the centralists and the federalists in Mexico?
Which chemical reaction absorbs energy
Suppose that you are in charge of designing a fracking job site. Which of these locations would be most ideal for the site?
what does 500+38+2538+48 equal​
secondary voltage = primary voltage · (secondary turns / primary turns)secondary turns = (secondary voltage / primary voltage) · primary turnssecondary turns =