kambrisepulvado kambrisepulvado
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Alyssa bought a soft drink for 4 dollars and 5 candy bars. She spent a total of 24 dollars.how much did each camdy bar cost?

Respuesta :

ninjathan300
ninjathan300 ninjathan300
  • 25-09-2020

Answer:

Each Candy Bar is 4 Dollars.

Step-by-step explanation:

The answer is 4 Dollars because first if you subtract 24 by 4 dollars you get 20 then if you divided 20 by 5 you get 4.

Answer Link

Otras preguntas

how did humanism differ art from the renaissance from medival
Which word means about the same thing as trite? Mistrust Rare Boring Common
what is the answer to this problem?​
Which statement shows that Scarlett possesses inte O A. Scarlett takes home a computer mouse from office. OB. Scarlett remains quiet about her colleague chargin
how do you think your life might be different if you lived under a dictatorship instead of democracy?​
A homeowner is asking for council permission to remove a tree. To determine its height ( m), the council arborist (1.8m tall) measured the tree’s shadow (33 m
Think of something in your home or community that could be described as a proportional relationship. List at least three examples. Answer in 3 complete sentence
Aqueous solutions of lead nitrate and potassium iodide are combined in a test tube. The best proof that a chemical reactions has occurred would be that
Find all values of x such that [tex]\sqrt{4x^2} -\sqrt{x^2}= 6[/tex]
There are 10 blue marbles, 8 pink marbles, and an unknown amount of green marbles. How many marbles are in the bag if there are 30 marbles in total?