curleynaziyyah curleynaziyyah
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

3. If a 6-pack of soda costs 6 dollars, what is the cost of each soda? What is 1 point
the unit rate?
$0
$1
$3
$6

Respuesta :

mykenziem mykenziem
  • 25-09-2020
Unit rate is items/dollars

6 sodas/6 dollars = 1

1 soda/dollar

$1
Answer Link
vierlynevc vierlynevc
  • 25-09-2020
The answer is $1 because 6/6 = 1
Answer Link

Otras preguntas

Look back at the plans these students used to solve the word problem below. Who found a correct solution? - STEP 4: LOOK BACK According to soap box derby rules,
Who actually asked Abraham to sacrifice his son?
Merry Christmas brainly i have been saving points since this year to give to you all this day so take .​
why is energy an essential part of human life​
Describe how anaerobic respiration is economically important?​
i just need to know if this is correct and if i need to fix anything
Math help please Thanks A lot
The driver should be able to see the ground within _____ to the front?
What was unique about the 1902 Coal Miners Strike? A. It was the first time the government favored business owners. B. It was the first time the government favo
Ram jumps onto a cement floor from a height of 1m and comes to rest in 0.1sec.Then he jumps onto a sand floor from a height of 9m and comes to rest in 1sec.Fin