jh47221
jh47221 jh47221
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

Ms. D bought 18 bagels for $1.35 each and 2 containers of cream cheese for $3.45 each. Write and evaluate ONE expression to find the total cost of the food.

Respuesta :

0Yellow0
0Yellow0 0Yellow0
  • 24-09-2020

Answer:

18*1.35+2*3.45

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A car accelerates uniformly from rest to a speed of 6.6 m/s in 6.5 s. How far does the car travel in that time? (Show all work)
which aspect of the mayflower compact has the most significant impact on the articles of confederation
The fear that the United States would be drawn into costly foreign wars was the main reason that the US Senate rejected:
Simplify the expression. 7x − 5(x − 3) − x
the acceleration due to gravity on the moon is 1.6 m/sec. what does a 10kg mass weigh on the moon
Part A: Solve –mk – 90 > 85 for m. Show your work. Part B: Solve 3c – 5f = 55 for f. Show your work.
HELP ASAP PLEASE!!!! Many sea creatures reproduce by releasing eggs and sperm directly in the water. Why can this method be a disadvantage?
how many strings does a typical banjo have
Which is not a type of driving distraction
if anyone can help me with this please let me know so i can give you information