leahhyeis leahhyeis
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

The unit price of hot dogs is $0.50/hot dog. How much will 12 hot dogs cost?

Respuesta :

shinchan69
shinchan69 shinchan69
  • 24-09-2020

Answer:

Price of 1 hotdog= $0.50

Price of 12 hotdogs=12x$0.50= $6.0

Hope it helps :)

Answer Link
krzanowskially
krzanowskially krzanowskially
  • 24-09-2020

12 hot dogs will cost $6

12*0.5=6

Answer Link

Otras preguntas

Kirsten and Molly are on a 3-day bike ride. The entire route is 156 miles. On the first day they biked 64 miles, and on the second day they biked 45 miles. How
what dynasty lasted only two generations under the rule of shi huangdi?
What was tge reasons for sending american troops to vietnam
y-5x=0 need to plot points and graph
1)Find the center & radius for the following 1. 2x^2+2y^2=72 2. (x-3)^2+(y-1)^2=4 3. (x-5)^2+(y+2)^2=49 4. (y-4)^2+(x-10)^2=64 5.(x^2-6x+9)+(y^2+8y+16)=1 6.
tomas could not find a trace of nancy in the apartment; it was as if she had never been there at all. what is the meaning of the word trace in this sentence?
what is the discriminant of the quadratic equation 0 = –x^2 4x – 2? a. –4 b. 8 c. 12 d. 24
PHYSICS CIRCUIT QUESTION PLEASE HELP!! 20 Points!
Declarative knowledge refers to statements of fact. True or False Imperative knowledge refers to 'how to' methods. True or False
What is an appropriate measure to record your weight?