Zander000 Zander000
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.20. If ayden spent $2.80 on oranges,how many did he buy?

Respuesta :

fluffybear
fluffybear fluffybear
  • 24-09-2020
Ayden bought 4 oranges.
Explanation:
4.20 divided by 6 will give you 0.7
0.7 times 4 gives you 2.8
Answer Link

Otras preguntas

In 1929, the pope officially recognized Italy as a nation with its capital at Rome. What city did Italy recognize as an independent state located in Rome and th
Which group of anti-Soviets did the U.S. support in Afghanistan? A.)el-Sadat supporters B.)Grenadian freedom fighters C.)Khomeini backers D.)Mujahadeen E.)Talib
The Yalta Conference failed to achieve which outcome? (5 points) Germany would be divided into zones of occupation. Stalin would support the effort to create th
the most common listening problem is
Why did Japan expand into Korea and Manchuria in the 1890s? A) Japan was worried that the Chinese military would invade those same areas. B) Japan needed additi
make x the subject of the formula . w=x+y
a square is drawn inside a circle so that it's vertices touch the circle. if the radius of the circle is 15 cm, what is the perimeter of the square
Which woman is not matched with the correct reform movement? A. Amelia Bloomer - temperance B. Sarah Grimké - abolition of slavery C. Susan B. Anthony - women's
what is the weight of a 2.06 kg text book. show work please
Which policy was put forth by a U.S. president when Greece and Turkey were fighting communist uprisings in their countries and needed U.S. aid to defeat it? A.