annietrivers annietrivers
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Ms Sitson bought 10 pounds of candy for $12 what was the cost of the candy per dollar

Respuesta :

matthewc8411571
matthewc8411571 matthewc8411571
  • 23-09-2020

Answer:

the cost of candy per dollar is $1.2

Step-by-step explanation:

divide 12 by 10 and to make sure you can multiply 1.2 to 10

Answer Link

Otras preguntas

Only 21% of the candidates who apply for an MBA program in a university are called for an interview, and only 5% of those who are called for an interview are of
why did Orpheus look back at Eurydice A.) She was calling to him. B.) he wanted to make sure she was still following him. C.) The fates told him to. D.) he was
Please help me with this
asset and expense accounts normally have credit balances, large balances, debit balances, negative balances?
Given the triangle below, which of the following is a correct statement? (A)csc angle C equals 3 over 2 (B)sec angle C equals 5 over 6 (C) csc angle B equals 3
How do you classify a substance with a pH of 3?
Which of the following is not evidence for the law of conservation of mass during cellular respiration? A. The products from cellular respiration are created fr
A 4-digit PIN number is selected. What it the probability that there are no repeated digits?
In △JKL, solve for x. (A)74.89 (B)30.29 (C)38.16 (D)66.73
What is the value of x? Enter your answer as a decimal in the box. Round only your final answer to the nearest tenth. x = cm A scalene triangle G E F. Side E F