vivianna01vivi vivianna01vivi
  • 23-09-2020
  • Health
contestada


1. Why do you think that it costs 20% more to feed one person alone than one person in a family?

Respuesta :

kddinnan91 kddinnan91
  • 23-09-2020
because the one person is not going to be sharing anything so they will buy more thinking they are going to eat more
Answer Link
brianna3760 brianna3760
  • 23-09-2020
because sometimes if you buy things in bulk it’s cheaper. you can also make bigger meals and share amongst a lot of people
Answer Link

Otras preguntas

Which democratic ideal came from the Romans? a.property rights b.separation rights c.civil rights d.marital rights
find the product simplify your answer
the sum of two numbers is 30 and their difference is 6
the labor force statics and your knowledge of industrial growth and progressive reform what conclusion can you reach about wages during this period?
Pablo is buying a pair of sneakers that are on sale for 25% off the original price, p. After he uses a $25 gift card, the total cost before taxes is $61.25. Wha
Which is not a type of context clue? A) alternate B) description C) repetition D) example
What is the chemical formula for ammonium sulfide
What ia the shape of the histogram below?
Determine which of the lettered claims below is equivalent to the following: It's sufficient for Steve to be tested in order for him to give blood. a. If Ste
anyone know any browsers other than google? i need a fallout 4 map for a book in writing