s20027443
s20027443 s20027443
  • 22-09-2020
  • Chemistry
contestada

Which rate describes a unit price?
A.$1.00 for 2 lemons
B.$3.00 for every pound
C.$4.00 for 3 slices of pizza
D.$6.00 for every 6 bottles

Respuesta :

Jcrazy25 Jcrazy25
  • 22-09-2020

Answer:

A.

Explanation:

Answer Link
edenmaxwell61
edenmaxwell61 edenmaxwell61
  • 22-09-2020
A because 1.00 is a unit rate, so the unit price would therefor be 1.00 is equal to 2 lemons!
Answer Link

Otras preguntas

Find the area of the figure. Assume the figure is made up of triangles. A. 98 cm² B. 147 cm² C. 196 cm² D. 294 cm²
Why did Egyptians spend years and many resources to build enormous tombs for their dead pharaohs?
eating the leftovers of another hunter
What 2 things did george washington warn the nation of in his farewell address?
How long is the image of a metrestick formed by a plane mirror?
one major result of the completion of the erie canal
when economist use the term laissez-faire what economic idea are they referring to
Write a fraction that is equivalent to a terminating decimal between .5 and .75
write a letter to muhammad describing his legacy and that of islam today
choose the subject pronoun that the folowing word represents. Os A. nosotros