ghimiretanu5 ghimiretanu5
  • 21-09-2020
  • Mathematics
contestada

es
the cost
find the
of a 9 kg of rice
6 kg of
cost of
225
rice.​

Respuesta :

saraharif006
saraharif006 saraharif006
  • 21-09-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

cost of 6 kg rice = 225

so cost of 1 kg rice = 225 / 6

= 37.5

therefore, cost of 9 kg rice = 37.5 × 9 = 337.5

Hope this helps

plz mark as brainliest!!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was a result of the passage of the Immigration Act of 1924? a. a sudden end to immigration from China and Japan b. a rapid increase i
Jason drives 180 miles in 4 hours and Ali drives 90 miles in 1.7 hours
at a restaurant the ratio of kids meals sold to adults meal was 5:4. if there were 20 kids meals sold, what is the combined amount of kids and adults sold me
Who were the first Europeans to come to the U.S.?
The level of the oceans' surfaces is known as _______ level. A. volcanic oceanic B. sea C. surface D. atmospheric
Why are the Miller-Urey experiments essential to the theory of evolution? They showed that life can only come from life. They showed that electricity can create
how many triangles form by the diagonals from a fixed vertex has 11 12 13 14 15 sided polygon
The circle below is centered at the point (1, 2) and has a radius of length 2. What is its equation?
what were some difficulties Robert Hickman faced and his group faced after escaping Missouri
Which statement best characterizes the ideas of John Locke? People are naturally reasonable. People are naturally selfish and violent. Governments create unequa