leahangeles051507 leahangeles051507
  • 25-08-2020
  • Mathematics
contestada

Jane bought a package of paper priced at $1.98 and 2 pens priced at $0.49 each. The tax on the entire purchase was $0.18. What was the total cost of the items?

Respuesta :

ryleigriffin
ryleigriffin ryleigriffin
  • 27-08-2020

Answer:

The answer to this problem is $3.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Each figure is a regular polygon, find the value of x
how do you solve for this: f(x)=60-0.18x
If Ms. Brown were serving as a donor, what ABO blood types could receive her blood safely? Why?Ms. Brown blood type is A+
The vertex form of the equation of a parabola is x = (y - 2)2 + 36. What is the standard form of the equation? A.x = 2y2 - 4y + 40 B.x = y2 + y + 12 C.x = y2 -
Three numbers whose sum is 57
How do you solve a literal equation like this:   s=r/1-r    solving for r
what is 628 times 33 with work shown
a tiger can eat food that weighs up to about 15% of it's body weight if a tiger can eat 75 lbs of food how much does a tiger weigh
How do water molecules behave?
Find the distance and displacement for this question. Jamie spins around 5times without moving any direction