supersoup687
supersoup687 supersoup687
  • 25-08-2020
  • Mathematics
contestada

Explain how to find the price of 4 pounds of peaches given that 6 pounds of peaches is $5.99

Respuesta :

qwerty8364
qwerty8364 qwerty8364
  • 25-08-2020

Answer:

$3.99

Step-by-step explanation:

If 6 pounds is $5.99

We can round that to $6

Meaning $1 per Pound. Now since 4 pounds times $1 per pounds equals $4. Turn that down one cent. You get $3.99

Please give brainliest. Thanks

Answer Link

Otras preguntas

i need help on these please
Pls :(( for god sake
A rhombus has an area of 108 square units. The lengths of its diagonals have a ratio of 3 to 2. What is the length of the longest diagonal, in units?
the vertices of a rectangle are located at (1, 2) (5, 0) (2, -6) and (-2, -4) what is the area of the rectangle
A research group discovers a new version of happyase, which they call happyase*, that catalyzes the chemical reaction HAPPY SAD. The researchers begin to charac
What is the answer to v/71 = -3/71
Imagine your area is in a state of emergency and you are concerned about the balance of liberty and security as people try to return to their normal lives, reco
What was the purpose of education in nazi Germany?
Solve for x. 9(x + 1) = 25 + x x = 2 x = 3 x=4 x = 5 O
Your friend Bob just retired after running a donut shop for 40 years. He has saved $5 million in his retirement accounts. Now he has his money in bond funds tha