chile2747 chile2747
  • 24-08-2020
  • Mathematics
contestada

Rita bought 6 boxes of chocolates. Each box cost $6.48. How much did she spend?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 24-08-2020

Answer:

38.88

Step-by-step explanation:

Take the price per box and multiply by the number of boxes

6.48*6 =38.88

Answer Link
ello18 ello18
  • 24-08-2020
38.88$ because we need to multiply 6.48$ by 6
Answer Link

Otras preguntas

What are body parts use for survival from horses
The perimeter of a rectangle is 16 inches. The equation that represents the perimeter of the rectangle is 2l + 2w = 16, where l represents the length of the rec
What is 1000000 + 80900000 and then in it simplest form?
What is the area of this figure?
solve 3-2cos²x-3sinx=0 for 0≤x≤360
How to round 3,068 to the nearest thousand
PLEASE HELLLPPPPPP!!!!!!!!!!!!! 80% of 717
Which does NOT represent one of Koch’s postulates?: isolate germs from an infected animal ,grow germs in a lab culture, inject germs into a healthy animal ,watc
The measures of 2 angles are (2x+2) to the zeroth power and (3x-5) to the zeroth power. 1.) If the angles are complementary, what is the measure of the smaller
A one year membership to a gym costs $725. The registration fee is $125, and the remaining amount is paid monthly. Defibr a variable. Then write and solve an eq