keithatgreen keithatgreen
  • 21-08-2020
  • Mathematics
contestada

At the farmers market 2 pounds of peaches cost $4.20 how much will 4 pounds cost

Respuesta :

babykutush2004
babykutush2004 babykutush2004
  • 21-08-2020

Answer:

$8.4

Step-by-step explanation:

2 pounds of peaches cost $4.20

1 pound of peaches costs = 4.20 /2

4 pounds of peaches cost =[tex]\frac{4.20 *4}{2} \\8.4[/tex]

4 pounds of peaches cost $8.4

Answer Link

Otras preguntas

What feature of the substrate allowed it to bond to the enzyme?
All of the following statements concerning interest groups are true EXCEPT A. They are all policy experts B. They attempt to appeal to a broad spectrum of pol
identify the misspelled word in the following sentence: foreign immigrants often forfiet their rights in a new country
Josie has 250 cubic centimeters of candle wax. She wants to make a hexagonal prism candle with a base area of 21 square centimeters and a height of 8 centimeter
Solve for x. x - 8 ___ = -3 2 A. 2 B. 7 C. –9 D. –14
Correctly classify each of the following compound as highly soluble or insoluble in water. 1. NaCl 2. CH3Cl 3. CH3OH 4. KOH 5. C6H6 6. C6H14 7. KNO3 8. CCl4 9.
Could anyone help with this? Thank you (:
a space shuttle travels at a speed of about 5 miles per second.write a direction variation equation for the distance y the space shuttle will travel in seconds.
what is the chemical name of the compound. Cu2CO3
Cora is saving for a vacation.The total cost of the vacation is $1,800.36, and she has a year to save the money.How much should she save per month so she can me