kellis2025
kellis2025 kellis2025
  • 25-07-2020
  • Mathematics
contestada

Write an expression for the cost of 12 uniforms, multiply 12 by the cost of 1 uniform.

Respuesta :

swan85 swan85
  • 25-07-2020

Answer:

384

Step-by-step explanation:

the cost of the shirt is 13, pants is 11, and 8 for socks

13+11+8=32

the cost of 12 uniforms:12(13+11+8)=384

Answer Link

Otras preguntas

Round 111.11111 to the nearest ten thousandth.
What is the density of Neon at room temperature?
what is a strategy for 336 divided by 8
Renuka has two pounds of pepper in her cupboard. She knows that there are 16 ounces in one pound. After Renuka makes one batch of Garam Masala, how many ounces
use manipulation in a sentence
What is 700000 divide by 15
All the knowledge and values shared by a society are a part of its _____. government social class culture economy
Which of the following is a true statement about chloroplasts?   A. They transport glucose into the cell.
Consider a very low (zero) friction, 5.0 kg skateboard on a ramp at an angle of 15 degrees to the horizontal. What would be the net force that would cause the a
how are heat and light waves produced on and in the sun?