mzwilliams2861 mzwilliams2861
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada

One bulb of elephant garlic cost $2 . How many bulbs of elephant garlic can you buy for $14

Respuesta :

BrainlyRacer
BrainlyRacer BrainlyRacer
  • 26-05-2020

Answer:

7

Step-by-step explanation:

Since 14 divided by 2 is 7, you can get 7 bulbs of elephant garlic.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

(Need answer ASAP): PLEASE NO LINKS!QUESTION: What is the “RHYTHM” of the song “SAKURA SAKURA”? ​
Just add a random answer
Taylor has $150 to spend on small canvases and paints for her art classes. The art supply store sells a four-pack of small canvases for $4.00 and paints for $6.
10ptsCan someone help me with #2 on the savagery part​
How does the government reflect the social structure of a culture?
A 2-column table with 8 rows. Column 1 is labeled Student with entries 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8. Column 2 is labeled Mean Word Length with entries 7.1, 4.5, 6.9,
10ptsCan someone help me with #2 on the savagery part​
What is the GCF of 10890 and 15400?
how did samuel and the colonists survive in the book blood on the river
_____ is an example of transient evidence at the crime scene on Willow Lane. a wild dog living in the woods behind the house the bleeding man on the driveway a