nadashire1308 nadashire1308
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

A shop has the following offers. Fig rolls (125g packet) Normal price £1.08. Buy one, get 2nd half price

Respuesta :

Mibo
Mibo Mibo
  • 22-05-2020

Step-by-step explanation:

Fig rolls = 1.08

Half price = 1.08 ÷ 2 = 0.54

Total price = 1.08 + 0.54 = 1.62

Answer Link
Hannnah29
Hannnah29 Hannnah29
  • 16-06-2020

Answer:

£8.52

Step-by-step explanation:

Fig rolls: £1.08+£1.08=£2.16

Crisps: £1.59+£1.59=£3.18 £3.18x2=£6.36

Total price= £2.16+£6.36=£8.52

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following procedures demonstrates repetition? A. Marco places a toy car at the top of a ramp. He releases the car and measures how long it takes
HELP PLEASE 20 points
b. x2 - 16x + 64 = 20
Does the mother do the right thing by composing a flattering speech for her daughter to give
The property where water molecules are attracted to other water molecules A. Universal solvent B. Cohesion C. Capillary action D. Adhesion
Tommy bought 30 gallons of gas for 60.50. How much would 12 gallons of gas cost?
One bucket of popcorn and two sodas cost $13. The popcorn was $7. What is the price per soda? $3 $6 $13 $10
Contrast the arts of drawing and painting. What is one thing that makes them different from each other?
Debbie’s goal is to run 10 miles each week. To the nearest hundredth, how far off was Debbie from reaching her goal? Show your work.
What is the equation of the line between (-1,7) and (2, 15).