GxdlySouls GxdlySouls
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

Fair is 5$ and the cost per ride is 0.50 how many rides can you go on if you have 20$

Respuesta :

luvlilypad101119 luvlilypad101119
  • 22-05-2020

Answer: 30 rides I think

Step-by-step explanation:

Answer Link
pizzadogde pizzadogde
  • 22-05-2020

Answer:

30 rides

Step-by-step explanation:

y = mx + b

0 = -.5x + 20 - 5

0 = -.5x + 15

-15 = -.5x

30 = x

Answer Link

Otras preguntas

This is a new York state map just so you know1) Name 3 states that border New York 2) Name a country that borders New York BONUS) What are the 5 cities in New Y
A celebrated Mark Twain story has motivated contestants in the Calaveras County Jumping Frog Jubilee, where frogs jump as long as 2.2 m have been recorded. If a
What controls the opening to the stomach?
A 2-quart carton of fruit punch costs $3.44. What is the price per cup?
It takes 48 minutes for 7 people to paint 7 walls.How many minutes does it take 20 people to paint 20 walks?
2. How does changing the skater's mass affect the potential energy of the skater?
Find the total number of atoms in each molecule. Na3PO4
Why did President James Monroe issue his Monroe Doctrine? O A. To stop the war between Britain and the United States O B. To set up ways to sign trade treaties
What does development proceeds toward greater complexity self-regulation and symbolic and representational capacity mean
How do you find the number of protons?​