narutorunner265
narutorunner265 narutorunner265
  • 22-05-2020
  • Mathematics
contestada

Plz answer this 6th grade math question

Plz answer this 6th grade math question class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-05-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

[tex]\frac{4}{10}=\frac{3}{x}[/tex], where x is the cost for three bottles of water.

4x=30

x=7.5

Answer Link

Otras preguntas

triangle help w/ finding answer
The MMR vaccine is used to protect children against measles, mumps and rubella. Explain, as fully as you can, how the MMR vaccine protects children from thes
A chemical formula is written to indicate the makeup of a compound. What is the ratio of sulfur atoms to oxygen atoms in SO2? PLEASE ANSWER QUICKLY
How many house of representatives does each state have?
A fruit stand sells packages containing 1 peach one pear one apple one banana and one mango peach one week they sold a total of 395 pieces of fruit how many pac
A chemical formula is written to indicate the makeup of a compound. What is the ratio of sulfur atoms to oxygen atoms in SO2? PLEASE ANSWER QUICKLY
Gerard has $30$30 to spend on lunches this month. Lunch costs him $1.50$1.50 each day. After Gerard buys lunch for 88 days, which statement is true?
How write decimals as a fraction?
How did the expansionist ideas of hitler stalin and tojo lead to ww2?
Why the clovis people disappeared??