alexandrasanc20
alexandrasanc20 alexandrasanc20
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Caden buys 3.9 pounds of grapes that cost $1.80 per pound. Which expression can be used to find the total cost of the grapes ?

Respuesta :

littletoledo
littletoledo littletoledo
  • 23-05-2020

Answer:

1.80 times 3.9

Step-by-step explanation:

to find the total cost of grapes, you need to multiply 1.80 and 3.9, which is $7.02.

Answer Link

Otras preguntas

How is the United Kingdom’s parliamentary system of government different from the United States’ federal system? In the parliamentary system, power is held by o
How did rice become an important agricultural product of south carolina
Write a paragraph of what it might have been like to walk down one of its busy street. What might have you seen? Heard? Felt?
To identify whether the forces are balanced or not, you need to whet calculate the sum of the forces (which might include addition or subtraction)
You have to draw two (infinite) lines parallel to the x -axis, three (infinite) lines parallel to the y -axis, and four (infinite) lines parallel to the line x=
In which area did the French find the most success? a-shipbuilding b-Fur trade c-Lumber industry d-Agriculture HELPP!!
What is an equation of the line that passes through the point (-1, 2) and is parallel to the line 3x +y = 3?
3. What ability is associated with interpersonal intelligence?
The example of a puzzle composed of separate pieces can help explain how __________. A. people can learn directly or indirectly from others B. cultures can deve
Simplify this using the distributive property. -(3b+2c)