ryanetheowl
ryanetheowl ryanetheowl
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs 0.80. (PLz help and yeett) with steps plz

Respuesta :

animefan07
animefan07 animefan07
  • 21-05-2020

Answer:

a) 18 grapefruits

b) 6 grapefruits

Step-by-step explanation:

a) n = 14.4 / 0.80 = 18 grapefruits

b) n = (14.4 / 3) / 0.8 = 6 grapefruits

Answer Link

Otras preguntas

Scientists studied reproduction in the New Zealand mud snail to answer the question, “Are there benefits to reproducing sexually or asexually?” Which of these h
(-20)-4.6n=-2.3n+16.8 SHOW YOUR WORK
Which product of fermentation causes bread to rise? question 3 options: 1) alcohol 2) water 3) lactate 4) carbon dioxide?
Help anyone plz I'm not understanding this well
Solve for b...... 15b=5
What were some issues related to the ratification of the constitution?
Why do women get paid less then men when they do as much work if not more, please explain your answer.
What is so important about tom robinson's physical appearance? what, according to the testimony, does this prove beyond a doubt?
How many moles of glycerin (C3H5(OH)3) are consumed in this reaction? 14KMnO4 + 4C3H5(OH)3 es001-1.jpg 7K2CO3 + 7Mn2O3 + 5CO2 + 16H2O
With which statement would stalin and churchill most likely agree?