destinyrivers58
destinyrivers58 destinyrivers58
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 5.5 lb bag Of oranges cost 699 per pound How much does 1 orange cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-05-2020

Answer:

$1.33

Step-by-step explanation:

A 3 pound bag of oranges cost 4$. the 8 pound back costs 9$ which oranges cost less per pound ... 3 lb bag: 4/3 = 1 1/3 or $1.33 per pound

Answer Link

Otras preguntas

What is the first step in writing f(x) = 3x2 + 6x – 8 in vertex form?A. Factor out 3 from each term.B. Form a perfect square trinomial by keeping the value of t
What is market positioning? Read More >>
if the diameter of a circle is 7/8 of an inch what is its radius​
Solve sin θ +1 = cos2 θ on the interval 0 less than or equal to θ less than 2pi
A rectangular dartboard has an area of 648 square centimeters. The triangular part of the dartboard has an area of 162 square centimeters. A dart is randomly th
Is the Michael's Craft store a corporation? If so what kind (private or public)
Which terms could have a greatest common factor of 5m2n2? Check all that apply.m5n55m4n310m4n15m2n224m3n4
What major impact did Protestant have on the Catholic Church?
Choose the measurement that is most precise. a. 12 mm c. 1.2 m b. 12 cm d. 23 m
what is the slope of the line graphed below? (-1,3) (-2,-1)