korb1551
korb1551 korb1551
  • 22-04-2020
  • Mathematics
contestada

What is the cost per ounce of a 2-lb 14-oz bag of wild rice being sold for $16.56?

Respuesta :

alexneedshelp2008
alexneedshelp2008 alexneedshelp2008
  • 22-04-2020

Answer:

36 cents for 1 oz of wild rice

Answer Link

Otras preguntas

ASAP please help so much, thanks so much. Escoge la preposición correcta de por o para,para completar la frase. Select the correct preposition, por or para, in
If I gave you 2x+4=8 what would be the first step ? Second step?
Which property of equality should Wade use to solve the equation x/6 = 3?a. addition property of equalityb. subtraction property of equalityc. multiplication pr
find an equation in point-slope form of the line with slope 3 and containing (-7,-2)
How do you convert standard form to vertex form?
A doctors office schedules 15 minute appointments and half hour appointments for weekdays the doctor limits his appointments two at most 30 hours per week right
Weather reporters often rely on data compiled by Atmospheric Scientists at the National Weather Service. Who are the Atmospheric Scientists employed by? the fe
Determine which postulate or theorem can be used to prove the pair of triangle congruent. If it is not possible to prove them congruent, select not possible. Se
Solve the following logarithmic equation. Be sure to reject any value of x that is not in the domain of the original logarithmic expression. Give the exact an
A swimming pool has has to be drained for maintenance the pool shaped like a cylinder with a diameter of 8 meters and a depth of 1.5 M suppose water is pumped o