nicholed15
nicholed15 nicholed15
  • 22-04-2020
  • Mathematics
contestada

At the ice cream shop, one banana split and five milkshakes cost $16.24. If three splits and two milkshakes cost $15.06, find the cost of a milkshake.

Respuesta :

realinpactchannel
realinpactchannel realinpactchannel
  • 22-04-2020

Answer:

$2.59

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Representing proportional relationships
Consider the world of indigenous cultures in the Americas prior to European contact (Pre-European civilizations were expansive and highly advanced). Answer both
What are the requirements to be satisfied before using the χ2 Independence Test? Check all that apply.
Subtract: (10f2-12f+7)-(-3f2-5f+11)
If 3x+4=y+5 then y+5= 3x+4 exemplifies which property
Two samples of a compound containing elements A and B are decomposed. The first sample produces 15 g of A and 35 g of B. The second sample produced 25 g of A a
Let us represent the number of occupants in a randomly chosen car on a certain stretch of a highway during morning commute a survey of car show the probability
determine where f(x) is increasing and decreasing, and where there is a local maximum and a local minimum.
Solve for x 6 (7-2x) = 6
What is Anna Lappes thesis statement in “the crisis at the end of our fork”