gkylahall
gkylahall gkylahall
  • 22-04-2020
  • Mathematics
contestada


It costs $5 to get into the fair and then costs $3 for every ride I go on.
I spent a total of $26. Write an equation that could be used to show
the number rides, r, that I went on.

Respuesta :

isarod514074
isarod514074 isarod514074
  • 22-04-2020

Answer:

26 = 5 + (r×3)

26 - 5 = 21

21 ÷ 3 =

7

7 is the amount of rides you went on at the fair

Answer Link

Otras preguntas

Jose made 33 of the 88 baskets for basketball team.What percent did he no make?
What is a binary message
Guys help me out on this one plizzz
What is scarcity? How does it relate to behavioral economics?
Differentiate between fraud and abuse, making sure to provide an example of each. does one occur more frequently in the medical office, and if so, why?
How do I solve this?
Why are embryonic stem cells useful for medicine
how did the bedouin learn to live in the desert of the Arabian peninsula
A cylindrical well is 15 meters deep and has a diameter of 1.6 meters. Approximately how many cubic meters of soil were dug out to make the well? (Use π = 3.14
Kenji buys 3 yards of fabric for $7.47. Then he realizes that he needs 2 more yards. How much will the extra fabric cost