rodney2kk rodney2kk
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada


Gasoline is sold by the gallon. If 5 gal costs $17.35, how much would 12 gal cost?

Respuesta :

dallasgriffith4164
dallasgriffith4164 dallasgriffith4164
  • 21-04-2020

Answer: $41.64

Step-by-step explanation: $17.37/5=3.47, so 3.47 x 12 = $41.64

Answer Link

Otras preguntas

What is the pH of a solution if the pOH is 7.09?
a piece of string measures 2 16/20 meters which of the following is equivalent to the length of the string in meters
compare fission and fusions.
What is the area of this figure?
Why did Henry VIlI break from the Catholic Church? a. to please his subjects c. to annul his marriage b. to keep wealth in England d. to become an Anabaptist
Why does it take one carbon molecule between 100-200 million years to complete the carbon cycle?
Find the surface area of the prism. Enter your answer in the box.
19.What change should be made in sentence 1? The Titanic 1) Titanic was the biggest, faster, and most luxurious liner of its time. 2) At April 1912, the ship se
The 1918 Influenza epidemic killed between 50 million and 100 million people worldwide. The epidemic happened near the end of World War I. More people died from
Which option is it?