cat991928 cat991928
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

Which describes the cost to produce one item?
O
O
A. Revenue
B. Unit cost
O
C. Unit price
O
D. Fixed cost

Respuesta :

tess69
tess69 tess69
  • 21-04-2020
I believe the answer is B, unit cost.
Answer Link
nataliesifuentes7198
nataliesifuentes7198 nataliesifuentes7198
  • 21-04-2020
B is the most Reasonable one
Answer Link

Otras preguntas

Sharon wants to make a graph to show the relationship between the number of tickets sold and the price of tickets sold. She plots the following points: (0, 0)
A population of bacteria is growing exponentially. At 7:00 a.m. the mass of the population is 12 mg. Five hours later it is 14 mg. (a) What will be the mass of
Fill in the blank. Using the number line below, the plotted number is when rounded to the nearest thousand.
Please help Thanks.​
- 22 - 7v = - 3(8V + 4) Round to the nearest hundreth
Can someone please help me match the pictures to the description? ​
what are the steps to answering9/-10
You are the manager of Local Electronics Shop (LES), a small brick-and-mortar retail camera and electronics store. One of your employees proposed a new online s
Lines 38-40 Notice the word slaughterhouses and the phrase factories of death. What tone do these words create
If AC = 18 and CD = 5, AD = [?] 8 Enter