ajw1202cavs
ajw1202cavs ajw1202cavs
  • 22-07-2016
  • Mathematics
contestada

A brush cost $2 more than a comb. The brush and come together cost $3.78. Find the cost of each

Respuesta :

2kilokaraj
2kilokaraj 2kilokaraj
  • 22-07-2016
So:
brush = comb+2

Total: comb + (comb+2) = 3.78 
2 * comb + 2 = 3.78  /-2
2 * comb = 1.78 /divide by 2
comb = 0.89

brush = 0.89 + 2 = 2.89
Answer Link
lina232323 lina232323
  • 23-07-2016
3,78-2=1.78
1.78/2=0.89
0.89+2=2.89
cepillo=2.89
peine=0.89
Answer Link

Otras preguntas

Please give me the correct answer ​
Is any religion inherently peaceful or violent? Explain
Catherine Jones has determined the following information about her own financial situation. Her checking account is worth $900 and her savings account is worth
solve for x! show your work please :)
A(94,0,14) B(52,56,94) C(10,6,48) D(128,64,10) The goal of the assignment is to apply methods of transforming orthogonal projections to solving metric problems.
a large bathtub contains 425 gallons of water. after 5 minutes of draining, it has lost 32% its volume of water. a. what percentage of the water remains the tub
Vega Enterprises has computed the following unit costs for the year just ended: Direct material used $12 Direct labor 18 Variable manufacturing overhead 25 Fixe
customer Discovery is a process is which by which entrepreneurs come to understand people's reaction to their ideas is this true or false ​
Reduce 13/2+1 3/4+ 2 5/6=
hello ppl how yall doin​