Monkeygurl Monkeygurl
  • 26-03-2020
  • Mathematics
contestada

Anyone know how to do this?

Anyone know how to do this class=

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 26-03-2020

Answer:

11

Step-by-step explanation:

We need 60 dollars, we have 16

60-16 = 44

We need to earn 44 more dollars

At 4 dollars a pound

The money earned = lbs * dollars per pound

44 = lbs *4

Divide each side by 4

44/4 = lbs

11 = lbs

We must sell 11 more lbs

Answer Link

Otras preguntas

Describe a real-world example of the law of conservation of momentum.
Doubles minus one to solve 8+7
What's the Spanish name for and
What do disaccharides, such as sucrose, and polysaccharides, such as starch, have in common?
Susan will be working as a camp counselor this summer. What is the verb tense and aspect?
Rationalise the denominator and simplify 10 over 3 root 5
Margie's car can go 32 miles on a gallon of gas, and gas currently costs 4 per gallon. How many miles can Margie drive on $20 worth of gas?
name the 4 classes of marcolecules and give a funtion for each
22/5 in simplest form
The amount of heat energy required to raise the temperature of a unit mass of a material one degree is     A. a Btu. b.  absolute zero. c.  its heat capacity. d