valentinapaolarp valentinapaolarp
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

dan bought 24 pounds of sugar for $10. how many dollars did he pu per pound of sugar

Respuesta :

betty0216
betty0216 betty0216
  • 25-03-2020

Step-by-step explanation:

10÷24= .41 cents per pound

Answer Link

Otras preguntas

Automatic stabilizers are critical to the success of supply-side policies. True or False
The Wheat Belt in Kansas would be considered which type of region? a. functional b. perceptual c. formal d. vernacular
the layer of the atmosphere where most of our weather occurs is called
______________ became a possibility when people realized that flipping through pages of related pictures produced the illusion of movement. Each variation of th
what foreign policy issue hurt carter in the election of 1980
Bold-faced and italicized words help readers by a. showing cause and effect within a text. b. indicating parts of speech and grammatical clues. c. focusing a
Solve the equation. –x + 8 + 3x = x – 6
A bag contains 12 pieces of candy, all the same size. Four of the candies are lemon flavored. Which approach would be best to find the probability of randomly d
Why might algebra tiles not be a good tool to use to factor x2 + 18x + 80? Explain.
if a rectangle shows has how many equal parts are there