egallini15
egallini15 egallini15
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

one kilogram of cheese costs £5.60
jane buys 200g of cheese
work out how much she pays

Respuesta :

ViCaBeL ViCaBeL
  • 25-03-2020

Answer:

Jane pays £1.12 for 200g of cheese

Step-by-step explanation:

1kg = 1000g = £5.60

200g = x

x = (200 × 5.60)/1000

x = 1120/1000

x = £1.12

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence uses the correct superlative form of calm? A. Dogs act calmer than puppies. B. Who will be the calmest person in an emergency? C. Our te
f(x)=3x^3-7x+5power product quotient rules
Which phrase best describes why Liberty Leading the People by Eugene Delacroix is a good example of Romantic art? A. The painting's sense of rationalism and
The slope of the line whose equation is x + y = 6 is a. -1 b. 1 c. 6
Read the passage. The hoot of owls the quavering cry of coons the twitter of night birds. Which best explains how the writer's use of quavering creates a myste
Hope knew how desperate Hayley was about making it on the baseball team. Hope had seen Hayley's grandparents cheering at the game last year. They just looked so
Maeve survey a large number of students at the bowling alley about their favorite weekend activity
Find the present value of the annuity. Amount Per Payment: $4,725 Payment at End of Each: 6 months Number of Years: 15 Interest Rate: 10% Compounded: Semia
Write a sentence combining the techniques of assonance, consonance, and alliteration.
Which statement best explains the 3/5 compromise