LeahRazhea112 LeahRazhea112
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate for A 24-ounce box of cornflakes costs $4.59

Respuesta :

JenniPooh8
JenniPooh8 JenniPooh8
  • 24-03-2020

Answer:

0.19125 or just 0.19

Step-by-step explanation:

$4.59/24= 0.19125

Answer Link
23queenjoy 23queenjoy
  • 24-03-2020

Answer:

Unit rate: Around $5.23

Step-by-step explanation:

Create an equation for the problem:

4.59x=24

Divide both sides from 4.59

You get 5.22875816993

Then you round!

Answer Link

Otras preguntas

What is 3/4 of 16 pennies
what famous ancient greek mathematician came up with an approximate value of pi by circumscribing and inscribing circles in and around regular polygons?
what is the perpendicular adjacent sides in the triangle
What is 1/5 of 15 pennies
What is a compound word of a foot that is bare. Join two words from the riddle to make a compound word
A worker is hired for $80 a day on the condition that if business is slow, the worker will only receive half pay.  At the end of 20 days, the worker receives $1
a large body of rock or gas that orbits the earther
How does being physically fit affect your resting heart rate?
Three consecutive even numbers add up to a number between 100 and 120. What might the numbers be?
I need a simple diagram that I can easily understand tectonic plates...