nataliesanchez1704 nataliesanchez1704
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

mia can purchase a 40 ounce jar of peanut butter for 5.20 or a 15 ounce jar for 2.70 how much does mia save per ounce by buying the 40 ounce jar

Respuesta :

Tir3dKat
Tir3dKat Tir3dKat
  • 23-03-2020

Answer:

Mia could save 20 cents if she buys the 40 ounce jar of peanutbutter. If she bought Two 15 ounce jars of peanutbutter, it would cost 5 dollars and 40 cents; and it would be 10 ounces less than the 40 ounce.

Answer Link

Otras preguntas

What is the functions average rate of change over each interval?a. x = -3 to x = -2b. x = -2 to x = 1c. x = 0 to x = 1d. x = 1 to x = 2e. x = -1 to x = 0f. x =
Kira made $391 for 17 hours of work. At the same rate, how many hours would she have to work to make $184 ?
Can someone tell me the steps ik the answer but I don't know the proper stepsI chose English by mistake this is a maths question srry
please help! I don't know where to begin here.
opinion phrases and reasons in spanish
what do dogs do when their body temperature rises?
You're going to a restaurant for dinner. How can you select healthier foods without giving up on taste?
What is this fraction? Please type all letters that apply. [tex] \frac{361}{\sqrt{361}} [/tex] A: real B: whole C: integer D: rational
how do i solve |x| > -9?
Why are all map projections not accurate