selenab915 selenab915
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

At a grocery store,a bag of 12 red apples costs $10.80 and a bag of 6 green apples costs 6.90

Respuesta :

livelaughlovekiara
livelaughlovekiara livelaughlovekiara
  • 29-06-2021

(I am assuming the question is asking which is a cheaper/better deal.)

Answer:

Red apples are cheaper per apple

Step-by-step explanation:

solve using unit price formula (price/number of apples)

Red apples =  $10.80/12

= $0.90/ apple

Green apples = $6.90/6

= $1.15/ apple

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP!!!!! Drag the expressions to order them top to bottom from least to greatest. −4 3/7 −4 6/7 −5 3/7 4 2/7 5 1/7
How did Marco Polo impact relations between Europe and China
HELP!!!! Choose the correct answer. Which expression, when evaluated,yields a true statement?a. 18 - 2m < 7 + 3m when m = 2b. 7x - x/3 > 19 when x = 3c.
Explain this complex fraction: 330                                             ----------
Check out this picture and help me out
resource nationalization is the term given to government control of a county natural resources true or false
the slope of a parallel line with the equation y=1/2x+6
Define this statement as standard, slang, jargon, dialect, or ungrammatical. Mother made sandwiches for her and me
is the cell wall made up of tough fiber?
48 as a prime factorizans