Ashlynnpuffer Ashlynnpuffer
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 oranges cost $1.75, how much
would 20 oranges cost?

Respuesta :

leilaawan28
leilaawan28 leilaawan28
  • 23-03-2020

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

1.75/3= 0.6 (1dp)

0.6 x 20 = 12

Answer Link
TheAnimeGirl
TheAnimeGirl TheAnimeGirl
  • 23-03-2020

Hope this will help u....

Ver imagen TheAnimeGirl
Answer Link

Otras preguntas

Which statement is true? All squares are rectangles. Rectangles have 4 right angles. Therefore, all squares have 4 right angles. Only some squares are rectangle
Calculate the total surface area of this net of a right triangular prism. A 225 cm² B 207.5 cm² C 165 cm² D 147.5 cm²
Margret claimed that she needed 5.45 moles of Potassium Chloride, KCl to complete her experiment. How many grams of KCl does she need?
Find the inverse: y = - 1/2 x + 4.
You have three identically sized crackers. You place two of them in front of you and one in front of a child who is in Piaget's preoperational stage. The child
a law that protects citizens against xenophobia​
Which of the following is a dilation?​
formula of circumference of a circle​
What is the % of increase from 62 to 88? (Round to the nearest tenth.)
Which sentence best uses academic vocabulary? O In the last stanza of the poem, the elderly woman expresses anxiety about her family members who live far awa O