dclischool2014 dclischool2014
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

Sally bought a bag of apples for 5.60. There are 8 apples in the bag.
Show your work to calculate the unit rate and explain what your answer shows in a complete sentence.

Respuesta :

ScreamingAvocado ScreamingAvocado
  • 24-02-2020

Answer:

Each apple equals seventy cents, this shows the unit rate 1:70

Step-by-step explanation:

$5.60 ÷ 8 = $0.70

Answer Link

Otras preguntas

2x+y=25. 3y=2x-13 solve by elimination
What are the coordinates of the circumcenter of this triangle?
What impact did new weapons have on warfare on ww1
Why is an advantage of using pluripotent cells instead of multipotent cells in medical treatments?
What is the square root of 18 with work
You are trying to make balloon sculptures. You twist the balloons gently, but they keep popping. Besides trimming your nails, how could you you prevent that? Wh
HEEEEEEELLLLLLPPPPPPP QUICK 20 POINTS Land Distribution Constructed Response
At one time Genghis Khan had control of the famous trade route called
The speakers below are discussing foreign policies that the United States has followed at various times. Base your answers on their statements and on your knowl
Who was John Hay? What is the policy that John Hay calls for in China?