smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

Is the statement true or
false?
Each piece of fruit costs
the same when 6
apples sell for $0.96
and 8 oranges sell for
$1.28. ​

Respuesta :

anna12348034 anna12348034
  • 24-02-2020

Answer:

True

Step-by-step explanation:

You do 0.96÷6=0.16

And 1.28÷8=0.16

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

ujjjlllll,lll.lol.l,l,"ll
Quiz 5 5x-2x = 7 x+y=7
Bonus question which of these is the smallest??
I’m training my robot to eat Ludies cupcakes. Every 4 days it eats 2 cupcakes and I’d like enough for the next 12 days. Thank you kindly.
Which sequence correctly traces the path of a protein, like insulin, in the cell to be released by exocytosis?
What is the primary reason that the colonist protested British taxes after the French and Indian war
Explain the importance of the Danube and Rhine rivers
PLEASE HELP ILL MARK BRAINLIEST! What is the important symbolism in Helena's speech?
Two distinct lines, m and n, are each perpendicular to the same line p. What is the measure of the angle where line m meets line p? What is the measure of the a
answer this plz I give brainliest