smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

An apple costs twice .
as much as a banana.
If apples sell three for
$0.96, how much will
eight apples and ten
bananas cost?​

Respuesta :

dancegirllizzie
dancegirllizzie dancegirllizzie
  • 24-02-2020

Answer:

$12.64

Step-by-step explanation:

.96/2 = .48: bananas cost $0. 48

$0.98 x 8 +$0.48 x 10

$7.84 + $4.80

= $12.64

Answer Link

Otras preguntas

name three types of conservation areas in south Africa for conserving terrestrial flora and fauna
The product of two consecutive multiples of 5 is 500.what are these numbers?
Suppose you earn $7.25 per hour working part-time for a florist. Write and solve an inequality to find how many full hours you must work to earn at least $125.
You know the measure of the exterior angle of an isosceles triangle which forms a linear pair with the vertex angle. Describe two ways you can find measures of
Which statement is true?  A.|–8|< |8|  B.|–2| > 1  C.|–7| = –7  D.|12| > |–15|
Linear functions? Converting to different forms??How do I convert 2x + y - 3 = 0 to y=mx + b form? Thank you so much. :)I thought that it was general form...But
Classify the system and determine the number of solutions. Check all that apply.{7x + y = 1328x + 4y = -12A) inconsistentB)consistentC)infinitely  many soluti
IN THE 1900 HOW WERE THE US SENATE CHOSEN
Use scientific notation to perform 0.07x1600/0.0004
4. For each function, write the rule in vertex form and find the coordinates of the max/min point on its graph. a) f(x)=x^2+12x+11 b) g(x)=x^2-4x+7 c) h(x)=x^2-