janeferns99p037ke janeferns99p037ke
  • 23-02-2020
  • Mathematics
contestada

8
5 kg of sugar costs £3.50.
Ellie buys 3 kg of sugar.
Work out how much Ellie pays.

Respuesta :

ogundeji87 ogundeji87
  • 23-02-2020

Answer:

2.1 £

Step-by-step explanation:

5kg = 3.5£

3kg = X £

5X =  10.5

X = 2.1 £

Ellie pays 2.1£

Answer Link

Otras preguntas

HELP PLEASE (If you solve this I'll friend you and give you a max amount of points) What does Yeltsin’s speech say about Russia’s transition to capitalism?
7th and 8th grade history
_________ in online education refer(s) to how fairly the particular needs of particular groups of students are met.
Suppose that one of Pasteur's swan neck flasks had broken, such that the neck came off. What would be the likely result? Maggots would have appeared on the mea
which event was a consequence of the enlightenment.
trong số những ngôn ngữ hay của thế giới thì tiếng việt có được xem là một trong số những ngôn ngữ hay ấy ko
HELP ASAP!!! At which values of x does the graph of the function F(x) have a vertical asymptote? Check all that apply. x = -8 x = 4 x = 3 x = -3 x = 8 x = -4
The small dense region within the nucleus is called... A. the chloroplast. B. the nucleolus. C. the mitochondria.
Getting treatment at the dentist Low risk High risk ????????????help please
Can a dog whose breed is indeterminate be registered as a Labrador retriever in a dog show? Yes or No