bhaddbhabiee001 bhaddbhabiee001
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

Broccoli costs $1.50 per pound at the store. How much money does 32 ounces of the broccoli cost

Respuesta :

bluhusky70
bluhusky70 bluhusky70
  • 24-01-2020
32 ounces = 2 pounds.

So you need to multiply 1.50 x 2 = $3
Answer Link
trez34378
trez34378 trez34378
  • 24-01-2020

Answer:No

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

An image of a right triangle is shown with an angle labeled x. If tan x° = 11 divided by r and cos x° = r divided by s, what is the value of sin x°?
A customer`s total purchase comes to $7.75. The customer gives you a $10 bill, but you mistakenly key in $100. The register indicates the change is $92.25. How
Can I get some help on putting these in better sentences
The united states had about 60 percent fewer farms and ________ percent fewer farmers in 2000 than in 1900.
When the federal government takes budgetary action to stimulate the economy or rein in inflation, such policy is?
In the equation, y = a + bx, what does x represent?
Dan had 15 cups Of apple juice he wanted to add 6 oz how much would he have in the end?
How did margaret sanger believe that she could improve family life?
Who convinced congress to agree to the missouri compromise who convinced congress to agree to the missouri compromise?
near the shore ,friction between the ocean floor and the water causes waves to.........