yz8unicorn
yz8unicorn yz8unicorn
  • 22-01-2020
  • Mathematics
contestada

I would really appreciate some help on this 7th grade math worksheet please

I would really appreciate some help on this 7th grade math worksheet please class=

Respuesta :

devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 24-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Find the next three terms: 9,4,-,1,-6,-11,-16....

This is arithmetic progression.

d = 4 - 9 = -5

-11 - 5 = -16

2) You know that........

The other integer is greater than 5 and the sign of the other number is + (positive sign)

Eg: (-5)+ 11 = 6

3) Cost of one gallon = 46.20/12 = $ 3.85

Answer Link

Otras preguntas

Short speech on mis use of press​
How often does the total volume of blood circulate through the system?
what is the exact solution of 2e^x=14?
Polygon ABCDE is reflected to produce polygon A'B'C'DE What is the equation for the line of reflection?
Who is considered the founder of the periodic table of the elements?
Which of the following is the general term for the sequence a, -a, a, -a, . . . ?
*15 points* What causes a high thyroid? What are the symptoms of thyroid cancer? *do not google*
Both the electrical force and the gravitational force between two objects share which relationship? A. They are directly proportional to mass. B. They are inver
The people of the Middle East obtain more freshwater sources by removing salt from water in a process known as A desalination B. extraction imrigation D. refine
The immigration act of 1924 discriminated directly against