jayizhere03231974 jayizhere03231974
  • 26-11-2019
  • Mathematics
contestada

How much does 2 eggs cost if a case of eggs costs $25.23

Respuesta :

jasonsli1223
jasonsli1223 jasonsli1223
  • 26-11-2019

Answer:

$4.20

Step-by-step explanation:

Number of eggs in a case - 12

Total cost of the case - $25.23

Cost of 1 egg - $2.10

25.23 ÷ 12 ≈ 2.10

2 eggs = $4.20

2.10 x 2 = 4.20

Answer Link

Otras preguntas

Elapsed time is the sum of the time an event starts and the time it ends. true of false
Which statement about opinion polls is accurate? A. Analysis of data eliminates the need to provide a final report. B. Biased survey questions provide a fair wa
The only practical way to protect groundwater is to A. prevent contamination B. use monitoring wells C. treat all water from underground sources D. use up for t
(please help asap!) The main idea behind Maslow’s hierarchy of needs is that A. the most important needs must be met before the less important human needs can b
Phoebe spent $12.87 at the bookstore. She paid with a $20 bill. How much is her change?
You roll two number cubes Let event A = You roll an even number on the first cube. Let event B = You roll a 2 on the second cube. Are the events independent or
You can work a total of no more than 10 hours each week at your iwo jobs. House cleaning pays $5 per hour and your sales job pays $8 per hour. You need to earn
Please help me with this coordinate geometry homework !!!!
need help with thiss
True or False? A list can be linear (items are arranged one after the other) or linked (each item has a pointer to the next item in the list).