azaelmurgo200013
azaelmurgo200013 azaelmurgo200013
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

a gallon of moo milk cost $5.12 what is the price in dollars of 8 oz of moo milk

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 26-11-2019

Answer:

$0.32

Step-by-step explanation:

We have to know the conversion factor between gallons and ounces.

How many ounces are there in 1 gallons?

There are 128 ounces in 1 gallons

So, 1 gal = 128 oz

Now, 1 gallon cost 5.12 or we can say 128 ounces (oz) cost 5.12.

How much is 1 ounce??

We divide $5.12 by 128, to get:

5.12/128 = $0.04 per ounce

So, 8 ounce would cost:

0.04 * 8 = $0.32

Answer Link

Otras preguntas

It was 96 kilometers from perry to medford. David raced to medford and idled back. If the round trip took 8 hours, what was his average speed in kilometers per
What are Some Euphemisms for Being Crazy?
infiltration is the process by which rainwater becomes
Solving equations... 4+3x=5 What is X?
can she buy enough packs ?
The perimeter of a rectangle is 34 units. Its width is 6.5 units. What is its length?
The probability of Roger winning the tournament, given that Stephan wins, is 0. The probability of Stephan winning the tournament, given that Roger wins, is 0.
do you think love is not a universal
Five rational numbers in common fraction forms that are not integers
Both Todd and Zack earn the same salary. Todd spent $716 and Zack spent $128. Then Zack had 4 times the amount of money Todd had left. How much is their salary?