lucifer9922
lucifer9922 lucifer9922
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of cheries cost $10 hom much is the unit price per pound

Respuesta :

StarGazers
StarGazers StarGazers
  • 22-11-2019

1 pound of cherries=$2

Answer Link
omarnoga50 omarnoga50
  • 22-11-2019

The answer is 2

Step-by-step explanation:

you have to divide them to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

What is the answer to this equation 50X6-?=265/ I assume it is poitive 35. Is that correct?
Mars takes 686 days to orbit the Sun. What percent is this of the time it takes the Earth to orbit the Sun?
60% of 10 help me ///////////
Mars takes 686 days to orbit the Sun. What percent is this of the time it takes the Earth to orbit the Sun?
Two balls, each with a mass of 0.844 kg,exert a gravitational force of 8.45 × 10−11 Non each other.How far apart are the balls? The value of the universal gravi
how much did it cost to manufacture a Mig-21 Fishbed fighter jet.
Mars takes 686 days to orbit the Sun. What percent is this of the time it takes the Earth to orbit the Sun?
0.6x-0.3y=-1.50.04x-0.02y=-0.1
Courier charges for packages to a certain destination are 65 cents for the first 250 grams and 10 cents for each additional 100 grams or part thereof. What coul
One inch on a map being equal to one mile in real life (or on the surface of the Earth) is an example of what you might find on a map's _________.A.keyB.compass