hello9288 hello9288
  • 23-10-2019
  • Mathematics
contestada

Boris Burgermeister buys the ingredients for
each of his hamburgers for $0.80. He marks
them up by 75%. What is the sale price of
Burgermeister's burgers?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-10-2019

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

75% of $0.80 is $0.60

$0.80 + $0.60 = $1.40

Answer Link

Otras preguntas

Plz help what is 1 2/5 - (-3/5)
THE EFFECTS OF ONLINE CLASSES/LEARNING TO THE STUDENTS MENTAL / PHYSICAL HEALTH.
Find the absolute value. |1 - i|Answer: 2I couldn't find the answer on here so if anyone needs it here it is​
9. Maria usually pays $3.10 per pound for her favorite granola. Which of the answers below is a better deal? A. 2 pounds for $6.49 B. 3 pounds for $10 C. 5 poun
A rental car agency charges $220 per week plus $0.15 per mile to rent a car. How many miles can you travel in one week for $352.00?
500 essay over what you did for the summer
Exercise 1 4x...X4 = 7 times
A ________is a category of literature such as Fiction, poetry, short stories, or non-fiction. A. Prose B. Text C. Genre D. Fiction
A car weighing 5,500kg travels at a speed of 55km/h up a 15m hill. What is its mechanical energy? Hint: In order to answer this question, you need to find the P
What is the definition of "coplanar" in geometry?