Seudónimo Seudónimo
  • 22-10-2019
  • Mathematics
contestada

You are knitting a scarf using 4 balls of yarn. The yarn costs a total of $24.88. How much does 1 ball of yarn cost?

Respuesta :

rachelblaiir
rachelblaiir rachelblaiir
  • 22-10-2019

Answer:

$6.22

Step-by-step explanation:

If you divide the total by the amount of yarn bought, 4, you get 6.22.

24.88/4=6.22

Answer Link

Otras preguntas

Why did all the Wars happen with the U.S
In one city, 75 percent of residents report that they regularly recycle. In a second city, 90 percent of residents report that they regularly recycle. Simple ra
The Milky Way Galaxy is one of in the known universe. OA) hundreds OB thousands C) millions D) billions
Health 3.01 what is amino acid
Please I need help! How has the popularity of Cinco de Mayo impacted the celebration of the holiday?
An electric household current can be modelled by , where V is the voltage, in volts, and t is the time, in seconds. The electric field is the negative derivativ
¿Cuánto costo la medicina? Make sure you answer in complete sentences, not just the price; include dollars too. Please help me!!!! The medicine cost 5 dollars I
The uniform disk of mass m is rotating with an angularvelocity of w0when it is placed on the floor. Determine the time before it starts to roll without slipping
What are the basic units of proteins marcomolecules?
4+6x=-8x-24 A. 12 B. -2 C. -9 D. -12